Polski English

Możliwość przekształcenia prawa użytkowania wieczystego we własność dla przedsiębiorców

Jeszcze tylko przez 3 tygodnie tj. do 31 sierpnia 2024 r. przedsiębiorcy mogą wystąpić z wnioskiem o nabycie prawa własności nieruchomości, których są użytkownikami wieczystymi, czyli praktycznie mówiąc przekształcić użytkowanie wieczyste swoich nieruchomości we własność.
✔ Wystarczy przed upływem tego terminu złożyć wniosek. Złożenie wniosku nie obliguje do odkupienia prawa własności nieruchomości, natomiast składając wniosek otwiera się możliwość „przekształcenia” użytkowania wieczystego we własność, a ostateczną decyzje będzie można podjąć na dalszym etapie procedury, np. po poznaniu ceny. 
✔ Procedura ma zastosowanie tylko do nieruchomości zabudowanych. 
✔ Procedura ma zastosowanie niezależnie od tego czy użytkowanie wieczyste zostało ustanowione na podstawie umowy czy w inny sposób, np. z mocy prawa i na podstawie potwierdzającej decyzji. 
✔ Procedura ma zastosowanie tylko do nieruchomości oddanych w użytkowanie wieczyste przed 1 stycznia 1998 r. 
✔ Procedura ma zastosowanie zarówno do nieruchomości, których właścicielem jest Skarb Państwa, jak i jednostki samorządu terytorialnego. 
✔ Przy jednorazowej płatności ceny koszt „przekształcenia” wynosi 20-krotność, a w przypadku rozłożenia ceny na raty 25-krotność dotychczasowej stawki procentowej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego oraz wartości nieruchomości gruntowej określonej na dzień zawarcia umowy sprzedaży. 
Uwaga w procedurze uwzględnia się przepisy o pomocy publicznej. Wartością pomocy publicznej jest różnica pomiędzy zapłaconą ceną za prawo własności nieruchomości, a wartością rynkową tej nieruchomości. 
✔ Podejmując decyzję warto wziąć pod uwagę takie czynniki jak np. możliwość podwyższenia przez właściciela opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego raz na 3 lata, konieczność ponoszenia tych opłat przez kilkadziesiąt kolejnych lat, prawdopodobny wzrost wartości rynkowej nieruchomości z upływem lat, jak długo spółka planuje posiadać nieruchomość i jeśli długotrwale planuje pozostać użytkownikiem wieczystym (nie ma w planach sprzedaży) to takie rozwiązanie może okazać się korzystne i ekonomicznie uzasadnione. Skorzystanie z tej procedury może być także rozwiązaniem jeśli istnieje problem niezgodności sposobu korzystania z gruntu z ustalonym celem użytkowania wieczystego i w ten sposób można zażegnać ryzyko wcześniejszego rozwiązania użytkowania wieczystego. 
Możliwość pojawienia się w przyszłości korzystniejszej dla przedsiębiorców procedury może przemawiać za wstrzymaniem się z decyzją.